Što znači "Tip brašna"?
Tip brašna
Tip brašna određuje se spaljivanjem uzorka brašna do pepela i zatim mjerenjem onoga što je ostalo. Sadržaj pepela odnosi se na minerale. Zatim se postotak pepela množi s 1000. Tako od integralnog brašna ostaje oko 1,6% mineralnih tvari i ono se označava kao Tip 1600. Bijelo brašno s 0,4 posto pepela označava se kao Tip 400. Budući da se većina mineralnog sadržaja nalazi u mekinjama i klicama zrna, brašno visoke izdašnosti (više brašna od cjelovitog zrna) općenito ima više pepela i tip ima veći broj.
Vanjski dijelovi zrna sadrže većinu bjelančevina koje se zajedno s udjelom pepela ispituju radi određivanja za koje vrste pekarskih proizvoda je brašno prikladno. Brašno s manje bjelančevina prikladno je za mekane proizvode poput dizanih tijesta, a brašno s više bjelančevina bolje je za kruh, pizzu i pecivo.
Za one koji peku kruh kod kuće, brašno s više pepela daje integralni, crni i polubijeli kruh s više hranjivih tvari, a za bijeli kruh i kolače uzima se brašno tip 400.
Finoća meljave
Osim po tipu (1600 do 400) brašno karakterizira i krupnoća čestica nakon mljevenja. To se označava od najgrubljih do najsitnijih kao "krupica", "oštro" i "glatko". Svaki tip brašna može biti grublje ili finije mljeven, tj. isti tip brašna, npr. Tip 550, može biti i oštro i glatko. Pod utjecajem Austrougarske u nekim se krajevima, kod starije generacije, još mogu čuti nazivi "grifig" za oštro, "nuler" za glatko i "doplnuler" za najfinije.